Press "Enter" to skip to content

Amelde İstikrar Ve Alışkanlıklarımız

İnsan alışkanlıklarının çocuğudur derler. Her birimizin hayatını yönlendiren günlük, aylık ve yıllık uyguladığımız iyi yada kötü alışkanlıklarımız vardır. Hadiseler karşısında aldığımız tavır ve gayr-i iradi gösterdiğimiz tepkiler bu alışkanlıkların bir ürünüdür.

 

İnsanın bir gün hissiyatla coşupta tüm Kuranı hatmedip diğer günler ihmal etmesindense hiç aksatmadan az az hergün okuması ve -tabir caizse- bu okumayı kendisinde fıtrat haline getirmesi istikamet ve istifade açısından daha etkilidir. Amellerin az da olsa devamlı olanının daha hayırlı olması bize bu hususta bir usül gösterir.

 

Özellikle devamlı tekrar ile alışkanlık haline getirilen bu ameller zor zamanlarımızda, hayatımızın sıkıntıya girdiği, manen bunalım yaşadığımız dönemlerde bir can simidi gibi imdadımıza yetişir ve bizi o karanlıklardan çıkarıp uzaklaştırır. Lakin kişi paniğe kapılmadan, ‘nasıl olsa düşdüm bu küçücük ameli yapsam ne değişir’ demeden sabırla o ameline devam etmelidir. Zamanla bir bina yapar gibi tek tek edindiği o küçük alışkanlıklar onu öyle bir kuşatır ve salih bir dairenin içine alır ki şeytan girecek bir yer bulamaz. Ama hiç bir ameli küçük görmeden sabırla devam etmek ve her birini fıtratımıza mal etmek koşuluyla.