Press "Enter" to skip to content

Harama Nazar Ve Unutkanlık

İmam Şafii’nin ifadesi içinde harama nazarın nisyanı arttırması günümüz de birçoğumuzun mübtela olduğu bir durum. Bu husus şöyle anlaşılabilir: İnsan harama nazar ettiğinde o fotoğraf kareleri hafızasında depolanır. Hafızanın bir gereği olarakta bunlar akla veya hatıraya sunulur ve gözümüz önünde günün değişik zamanlarında canlanır. Nefsine uyup bakan kişi daha sonra ( mesela namaz kılarken) bunu hatırladığında gözünün önüne gelen bu resmi hatırından uzaklaştırmak ister (Repressed memory).

 

Böylelikle hafızaya günde birkaç defa “depoladığın şeyleri bana gösterme” mesajı verilmiş olur yada prosesi yavaşlat emri verilir. Depoladığı şeylerin hangisinin haram hangisinin helal olduğunu bilmeyen hafıza otomatik olarak bu emri depoladığı her şeye uygular. Dolayısıyla kişide ciddi bir bastırılmış hafıza problemi oluşur. Bu içtenliği, spontone olmayı ve doğallığıda aynı zamanda etkiler.

 

Bu durumu azaltmanın en iyi yolu istenmeyen şeylere bakmayı iradi olarak azaltmaktır. Daha sonrada gözümüze çarpan ve sürekli aklımıza gelen suretler için ise dua etmektir. Onların imanını, hayırlı eşler bulmalarını, cennete ehil hale gelmelerini ve huzura ermelerini taleb eden dualarla aklımıza gelen bu suretleri bir cinsel obje olarak kodlamak yerine yakın bir dostumuza, akrabamıza veya evladımıza dua ettiğimiz gibi dua ederek onları insani yönü ile hatırlayacak şekilde zihnimize kodlamaktır. Bu şekilde ele alındığında şeytan bu suretleri kendi maksadı için kullanamaz hale gelir.