Press "Enter" to skip to content

İnsanın Değişmesi

Bir insan değişebilir mi? Değişim hangi hususlarda olur: huy, karakter, kişilik, alışkanlıklar, adetler?

 

Bunların hangisini değiştirebilme kabiliyetine sahiptir insan?

 

Bunlar her insanın kendine zaman zaman sorduğu sorulardır. Özellikle önümüzde bulduğumuz nümune insanlar gibi olabilme, hayatımızı onlar gibi tanzim edip şekillendirme ve böylece Allah’ın razı olduğu bir kul olabilme her müminin en öncelikli hedefidir.

 

Öncelikle insan doğumla kendisine verilen ve bir nevi onun türünü belli eden hususları değiştiremez. Bu aynen güvercin olarak yaratılan bir kuşun serçe veya kartal gibi hareket etmeye çalışmasına benzer.  Bu hususlar onun varlığına dercedilmiş temel özelliklerdir ve onun ileride nelere ilgi duyup hayatın hangi alanlarında varlık göstereceğini belirleyen temel unsurlardır. Buna belki kişilik diyebiliriz. Bu husustaki eğitimin temel hedefi insanın kişiliğini oluşturmaya değil potansiyel olan bu kişiliği keşfetmesine yardımcı olmaya yönelik olmalıdır.

 

Peki değiştirebileceğimiz hususlar nelerdir? Bu hususlar ise insanın zaman içinde edindiği iyi kötü alışkanlıklardır. Mesela düzenli spor yapmak, sigara içmek, erken kalkmak, her gün dişlerini fırçalamak, sağlıklı besin yemek, gördüğü insanlara tebessüm etmek, hayatını planlamak, kitap okumak vb…

 

Lakin bu hususlardaki değişim de anında olan bir şey değildir. Mesela bir kişi otuz yaşında ise onun bütün  alışkanlıkları ve yaşam tarzıyla bugünkü haline gelmesi tam otuz yıl sürmüştür. Kafanızda bir kısım mağaralarda suyun damlamasıyla oluşmus sarkıt ve dikitleri canlandırın. Bunların oluşumu ve bu şekli alması belki yıllar sürmüştür. Şimdi bir insan bu doğal süreci göz ardı edip eliyle o sarkıtın şeklini değiştirmeye çalışsa elde edeceği netice kırılmış ve güzelliğini yitirmiş bir doğal harika olacaktır. Onu değiştirmenin yolu yine oluşumundaki sürecin takibidir.

 

Aynı şekilde otuz yılda bu hale gelen insan bir haftada değişmeyi beklememelidir. Lakin ümitsiz olup kendini de salmamalıdır. Zira bugünkü varlığını oluşturan yapı taşlarını tek tek ele alıp işlemek ve neticede sabırla onlardan yeni bir varlık yapmak mümkündür.