Press "Enter" to skip to content

Hayatımızdaki Örnek Şahsiyetler

İnsan çocukluğundan itibaren çok değişik kişilerin etkisinde kalır ve hayatını gördüğü o örneklere göre şekillendirir. Bu modeller kimi zaman baba, kimi zaman anne, kimi zaman bir öğretmen ve kimi zamanda bir arkadaş olabilir. Tabi her zaman bu modeller iyi de olmayabilir. Kimi zaman en sevmediğimiz kişi üzerimizde öyle uzun süre etkide bulunur ki biz de büyüyüp aynı konuma geldimizde, bir baba, anne, öğretmen, koca, patron olduğumuzda, bir zamanlar kınadığımız, kızdığımız o kişinin davranışlarını aynen yaptığımızı görürürüz.

 

Eğer bu koca olmaksa, babamızdan nasıl bir aile reisi olmayı görmüşsek biz de farkına varmadan aynen öyle bir aile reisi olabiliriz. Ya da tek gördüğümüz iş adamı şu anki patronumuzsa biz de bir iş kurduğumuzda aynen onun gibi hareket edebiliriz. Zira benzer bir durumla karşılaştığımızda, ilk örnek tavır olarak yıllarca seyrettiğimiz, aşina olduğumuz ve tabir caizse kafamıza kazıdığımız o tavırlar gözümüzde canlanır ve gayr-i ihtiyari o anda o şekilde davranmak bize daha cazip gelir. Farklı bir tavır keşfedip kendimize maledeceğimiz ana kadar da ‘en kısa ve iyi yol bildiğim yoldur’ fehvasınca bir zamanlar kıyasıya eleştirdiğimiz hareketleri sergileyiveririz. Sebebi “ görgü ” dediğimiz hadisedir. Tek gördüğümüz, eksiğini gediğini bildiğimiz, en azından kendimizi, beğenmesek de, doğal hissettiğimiz davranış şekilleri onlardır. Fakat bu tavırlara ve davranış şekillerine mahkum olduğumuzu, o tavırları uygulamamız gereken konuma geldiğimiz zaman ancak anlayabiliriz. Mesela anne olduğumuzda ve annelik makamına oturup da aynı problemlerle karşılaştığımız zaman sergilediğimiz tavırlarda bunu farkedebiliriz.

 

Eğitimin ve hayatın içinde olup bir çok insanla haşır neşir olmanın insana sunduğu güzellikler de burada ortaya çıkar. Bu şekildeki bir eğitim ve insani ilişkiler yumağı bir çok farklı insan modeli görme imkanını ve bu zengin modellerden en iyilerini seçip kendimize aid yeni bir kimlik oluşturma olanağını sağlar bizlere. Bizi geçmişimize mahkum olmaktan kurtarır.